Majowe zapowiedzi

Maj to miesiąc bardzo czytelniczy, nie tylko ze względu na długi majowy weekend, w którym okazji do cieszenia się książką jest nie mało, ale głównie z okazji kolejnej edycji Warszawskich Targów Książki i wielu inspirujących spotkań autorskich. Warto zatem zobaczyć i wcześniej się zorientować, co ukaże się w nowym miesiącu, na czym można już teraz zawiesić oko.

123

1. W maju ukaże się też najnowsza powieść Jacka Dehnela – „Krivoklat”, o której autor mówił już od kilku miesięcy. Bohaterem książki jest Krivoklat, wieloletni pacjent zakładów dla psychicznie chorych, obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”, który ma za sobą historię niszczenia dzieł sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy. Co więcej, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Powieść Jacka Dehnela to przepojona czarnym humorem, wyrzucona na jednym oddechu opowieść o sztuce, miłości i człowieku, który nie boi się sprzeciwić społeczeństwu.
Wydawnictwo: Znak literanova
Data premiery: 4 maja 2016 r.
Cena: 37,90 zł

2. Kobiety esesmanów – troskliwe żony i dobre matki, elitarna grupa niemieckiego narodu czy może współwinne mordu na milionach osób? Chociaż organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, już w 1929 r. Heinrich Himmler mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet, która miała być elitą Niemiec, rasą panów, władających podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.
W swojej książce Grund Schwarz splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że kobiety doskonale czuły się w towarzystwie swoich mężów – zbrodniarzy, a ich życie mogło być nawet nazwane „idyllą”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 5 maja 2016 r.
Cena: 44 zł

3. Sarah Waters w nowo wydanej książce – „Niebanalna więź” opisuje historię, a jakże, niebanalną!
Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni.
Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź…
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 5 maja 2016 r.
Cena: 42 zł

456

4. Pierwsza w Polsce książka o człowieku, który odczytał hieroglify egipskie.
Tajemnice starożytnego Egiptu fascynowały Greków i Rzymian na długo przed nadejściem naszej ery. Jednak już wówczas nie było na świecie nikogo, kto potrafiłby odczytać pismo, którym posługiwali się starożytni Egipcjanie. Treść hieroglifów była nieodgadnioną zagadką dla Aleksandra Macedońskiego, Juliusza Cezara, a także samej królowej Kleopatry!
W ciągu następnych niemal dwóch tysięcy lat nikt nie potrafił złamać egipskiego szyfru. Do odczytania hieroglifów potrzeba było szczęśliwego przypadku i geniusza, który będzie go umiał wykorzystać. Geniusz – Jean-François Champollion – przyszedł na świat w 1790 roku. Wkrótce egipskie hieroglify miały przemówić, pierwszy raz po tysiącach lat milczenia.
W swojej barwnej i pod każdym względem wyjątkowej książce Andrew Robinson opowiada niezwykłą historię odczytania egipskich hieroglifów i dramatycznego życia Jeana-François Champolliona. To prawdziwa perła wśród – bardzo nielicznych – książek poświęconych tej postaci. „Szyfr Egiptu” to także pierwsza książka o Champollionie, jaka ukazuje się w języku polskim.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 10 maja 2016 r.
Cena: 42 zł

5. Krajobraz polskiego miasta bez blokowisk? Trudno wyobrazić sobie Polskę bez trójmiejskiej Zaspy, wrocławskiego Nowego Dworu czy warszawskiego pasma Ursynów-Kabaty. Zgodnie z polityką urbanistyczną ówczesnych władz, osiedla miały odciążać centrum aglomeracji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców.
Ursynów Północny zaprojektowano jako jedną z ostatnich gigantycznych inwestycji budowlanych tego typu. Powstał w całości z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swoich M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony przez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię „najbardziej ludzkiej sypialni Warszawy”.
Lidia Pańków w swoim debiutanckim reportażu Bloki w słońcu” prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, pokazując czytelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 11 maja 2016 r.
Cena: 44,90 zł

6. Dlaczego tak łatwo przegapiamy nieliczne, naprawdę ważne momenty w życiu? – pyta Cabré. Proszę nie przegapić tej naprawdę mądrej powieści! – mówi Michał Nogaś, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, który już teraz może cieszyć się lekturą najnowszej powieści Jaume Cabré.
Miquel po pogrzebie przyjaciela uczestniczy w kolacji, która powinna oderwać jego myśli od ogarniającego go smutku, ale okazuje się ona koszmarem. W modnej restauracji, do której został zaproszony, mieścił się niegdyś jego dom rodzinny. Duchy przeszłości wychodzą z każdego zakamarka i atakują Miquela, który musi zmierzyć się z dwustuletnią historią rodziny, skandalem w tle, swoimi czynami z czasów, gdy walczył w partyzantce miejskie. Miquel staje też przed nie lada wyzwaniem – musi rozliczyć powojenną Hiszpanię – a także siebie – z doznanych krzywd, popełnionych błędów i niespełnionych miłości.
Smaczku całej powieści z pewnością dodaje fakt, że znaczącą rolę, tak jak w „Wyznaję”, gra muzyka. Sam autor „Cień eunucha” uważa za jedną ze swoich najlepszych powieści.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 18 maja 2016 r.
Cena: 44,90 zł

879

7. Największy międzynarodowy bestseller Larsa Saabye Christensena Beatlesi” w końcu dostępny w polskiej wersji językowej!
Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. Pewnego dnia postanawiają założyć własny zespół. Jednak to nie tylko piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach, libacjach i buncie. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do gwałtownych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu.
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 19 maja 2016 r.

8. Miłośnicy prozy Johna Irvinga będą mogli się też cieszyć kolejną wspaniale wydaną powieścią – „Modlitwa za Owena” to następna do kolekcji perełka od Prószyński i S-ka, szczególnie że to ponoć najbardziej niezwykły utwór w dorobku pisarza!
Snując opowieść o dorastaniu pokolenia, któremu przyszło się zmierzyć z doświadczeniem wojny w Wietnamie, autor podjął próbę przeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu. Kluczem do niej jest kontrowersyjna postać tytułowego bohatera. Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem – albo przestrogą?
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 24 maja 2016 r.
Cena: 46 zł

9. Z jednej strony kolonializm, głód, konflikty plemienne, epidemie i klęski naturalne, krzywdy wyrządzone przez białego człowieka. Z drugiej – safari, nieskażona natura, piękno krajobrazu i wieczne lato. Ale to wszystko stereotypy. A jaka Afryka jest naprawdę? Tego próbuje się dowiedzieć Dariusz Rosiak, który – na szczęście dla czytelnika – zawsze chodzi własnymi drogami i zawsze zadaje wnikliwe pytania. Dzięki temu jego Afryka jest inna, ale nadal piękna i fascynująca.
Łatwo nam jest użalać się nad Afryką, jeszcze łatwiej ją czcić, a najłatwiej nad nią dominować. To są najbardziej popularne metody oswojenia kontynentu, który dla niektórych białych jest wyrzutem sumienia, dla innych – choćby dla nas, Polaków – coraz częściej odskocznią od normalnego, nudnego, niespełnionego życia. Cechą wspólną tych strategii jest fakt, że w ich centrum stawiamy nie Afrykę i Afrykanów, ale siebie” – pisze Dariusz Rosiak we wstępie.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery 25 maja 2016 r.
Cena: 44,90 zł

To dziewięć najbardziej, moim zdaniem, wartych uwagi premier maja. Wpadło Wam coś w oko? Przyznam szczerze, że chciałabym mieć wszystkie… mam nadzieję, że chociaż jedną uda mi się kupić! 🙂

Reklamy

5 uwag do wpisu “Majowe zapowiedzi

 1. Za dużo! 😀 Ograniczyłam zakupy książkowe, bo mam mało czasu na blogowanie i fajsbukowanie, a tu widzę, jeden dzień i wszystko poszło w dym, bo wystarczyło wejść do Ciebie, żeby złamać postanowienie 😀 Dehnala chciałabym wreszcie przeczytać, na pewno Cabre (nadal tylko „Jaśnie pan” za mną), Rosiak też kusi… „Modlitwę za Owena” oczywiscie czytałam, ale warto by było sobie odświeżyć, muszę jej poszukać jak będę w Polsce, bo kupowanie nowej to już by była zachłanność 😉

  Polubione przez 1 osoba

  • Prawda? U mnie to samo, czasu brakuje, recenzenckie śnią mi się po nocach, a tu ciągle coś nowego i smacznego wyskakuje!
   Cabre musisz koniecznie poczytać więcej, skoro „Jaśnie Pan” Ci się podobał, to inne Cię zachwycą 🙂 Dehnela też baaaaardzo polecam. Mnie za to „Modlitwa za Owena” tak strasznie kusi, że chyba nie da mi spokoju. Coś czuję, że mój portfel niedługo będzie świecił pustkami…

   Polubienie

 2. Pingback: Tydzień Blogowy #46 – Wielki Buk

 3. Będę musiała uczynić jakieś wyrzeczenia, bowiem w tym miesiącu prawie wszystko chcę mieć.
  Najgorzej jest z Cabre, reportażami od Czarnego oraz Beatlesami. Natomiast „Żar. Oddech Afryki” to wznowienie książki, którą już posiadam, zatem chociaż jedna do przodu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • A wiesz, że mam dokładnie tak samo? Podobnym czasem był luty, gdzie wszystkie zapowiedzi mi się podobały… Cabre na szczęście będę miała do recenzji, ale Beatlesi tak mnie kuszą! ❤

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s