Literacka kototerapia

O tym, że zwierzęta potrafią zmienić życie człowieka przekonał się już niejeden właściciel psa czy kota – szczególnie kota, bo te na pozór obojętne zwierzęta ogromnie przywiązują się do człowieka, fascynując go pełnią swoich tajemnic. Nudne i zwyczajne życie w rytmie rutyny zmieni się nie do poznania w momencie, kiedy na Waszej kanapie wygodnie rozsiądzie się jakiś czworonóg. To, o czym piszę, nie jest wyssane z palca, bowiem sama jestem właścicielką kota, choć może powinnam napisać inaczej – Timo jest moim właścicielem, bowiem mówi się, że to koty posiadają ludzi, nieodwrotnie.


Takie zmiany nadchodzą w małżeństwie japońskich trzydziestolatków. Mieszkający na Dróżce Błyskawicy w Tokio żyją szybko, nie dostrzegając tego, co przynosi im każdy dzień. Cieszą się swoim towarzystwem, poświęcają trochę czasu posiłkom, przede wszystkim jednak pracują i ciągle się śpieszą… Wszystkie dni wyglądają niemalże tak samo, mijają w tempie – jak na nazwę miejsca, w którym mieszkają przystało – błyskawicy… aż do pewnego momentu. Kiedy w ich ogrodzie pojawia się majestatyczna kotka Chibi, oboje wiedzą, że to zwiastuje jakieś zmiany. Białe futerko z cętkami w kolorze sadzy sprawia, że para zapiera dech i zaczyna co raz uważniej przyglądać się zwierzęciu, nieświadomie zaczynając o niej rozmawiać. Wiedzą, że nie mają do czynienia ze zwykłym kotem – Chibi jest zwinna, szybko się wymyka, nie miauczy, a w jej oczach kryje się jakaś mądrość. Z czasem kotka coraz bardziej przyzwyczaja się do ludzi, pomieszkując po trochu u każdego z mieszkańców Dróżki. Nieproszony gość zmienia życie Japończyków na tyle, by ci zaczęli bardziej się do siebie zbliżać, dostrzegali piękno każdego dnia, zwolnili tempo i cieszyli się tym, czym obdarowuje ich natura… ale czy jest możliwe, żeby to właśnie zwierzę potrafiło odmienić ludzki los? Natchnąć ich, by zaczęli żyć inaczej?

To zasadnicze pytanie, które nie tylko zadaje sobie główny bohater książki i zarazem jej narrator, ale też przesłanie powieści. Okazuje się bowiem, że nawet najdrobniejsza rzecz – jak obserwowanie kota – może sprawić, że zaczniemy żyć inaczej, bardziej się ciesząc z każdego dnia i dostrzegając ukryte piękno, które zazwyczaj gdzieś nam umyka.
„Kot który spadł z nieba” to powieść, której akcja dzieje się powoli – w rytm dnia, mijających tygodni, miesięcy i pór roku. W tej minimalistycznej powieści, książeczce liczącej niewiele więcej ponad sto stron, bohaterowie dzielą się z czytelnikiem swoimi okruchami życia.
Główny wątek, którym jest przemijanie, ujawnia się powoli i leniwie, jak budzący się po drzemce kot. Dla bohaterów śmierć jest czymś, czego nie rozumieją, jakąś nieznaną siłą, na którą nie mają wpływu – swoistym fatum. Przemija każdy dzień i pory roku, ale przemijają też ludzkie i zwierzęce istnienia. Przemija świetna kariera i ambicja. Przemijają marzenia Japończyków i dobre lata ich państwa. Hiraide pisze o strachu i bólu w sposób niedosłowny. Celnymi, nostalgicznymi i doskonale wplecionymi w akcję dialogami buduje most pomiędzy uczuciami bohaterów, a kryzysem ekonomicznym w Japonii, stwarzając tym samym głęboką, bardzo melancholijną i wrażliwą sferę powieści.

Zjawiający się pewnego dnia w ogrodzie kot pomaga właścicielom uporać się z ich problemami, wystawiając ich na ogromną próbę. „Kot który spadł z nieba”, to nie tylko powieść-medytacja o przezwyciężaniu rutyny i szukania szczęścia wbrew złośliwym uśmiechom codzienności, ale też bardzo wrażliwa opowieść o próbie odnalezienia wewnętrznej siły, przezwyciężania tego, co niezwyciężone.

10 uwag do wpisu “Literacka kototerapia

  1. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki napisałaś tę recenzję 🙂 Książkę będę mieć na uwadze 🙂 Tak sobie myślę, że żyjemy w takim świecie, że chyba każdemu przydałaby się taka kototerapia, choćby wersja podstawowa 🙂

    Pozdrawiam!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s