Stawiając czoła przeszłości

Jest rok 1940. W całej Europie panuje wojna, ale nie w Szwecji – w Szwecji dopiero się przygotowują na jej ewentualne nadejście. Dlatego Georg i wielu podobnych do niego chłopaków dostają wezwanie do wojska, na szkolenie. Na służbie mają spędzić tylko trzy miesiące, później będą mogli wrócić do domu, do żon, dzieci, rodziców. Wiedzą, że łatwo nie będzie, ale nie wyobrażają sobie tego, co ich tam spotka.
Już sama podróż jest złowróżebna – nie dość, że mróz wkrada się do wagonu przez wszystkie szczeliny, to jest tak ciasno, że nie sposób wyprostować kończyny. Ze wszystkich stron łypią na Georga chciwe oczy, kiedy próbuje z dna plecaka wygrzebać paczkę cukierków. Ssanie słodkiego zaspokaja na chwilę potrzebę głodu, a rozsypana na podłodze słoma minimalizuje uczucie chłodu. A jednak nie jest to przyjemna podróż. „Wiozą nas jak bydło” – stwierdza nawet Georg i przeklina się w myślach za to, że nie wziął z domu kanapek.
Chwilę po tym, jak wysiadają z wagonu, już chcą do niego wrócić. Kilkugodzinna wędrówka przez śnieg kończy się odmrożeniami, wielu pada na ziemię i tak już zostaje – bo inni troszczą się o siebie, gdyby się zatrzymali, zamarzliby. Kiedy w końcu docierają do obozu okazuje się, że tam jest wcale nie lepiej – sprzęt wojskowy jest przestarzały, a dla żołnierzy brakuje ekwipunku. Nocują w namiotach, mimo że na zewnątrz jest około -40 stopni. Na zmianę pilnują w nocy pieca, bo ogień daje im jedyną szansę przetrwania.

Trudne chwile osładza Georgowi wspomnienie Kerstin, młodej żony, do której pisze listy i towarzystwo mężczyzn z namiotu, z którymi zdążył się już zaprzyjaźnić. Razem raźniej, wiadomo. Wśród jego nowych kolegów jest m.in. Harald, któremu na przyjaźni z Gorgiem zależy bardziej, niż na czymkolwiek innym, John, Erik, Axel, Adrian. Każdego ranka wyruszają na marsze pod wodzą niekompetentnych chorążych, a wielogodzinne ćwiczenia na świeżym powietrzu okradają ich z wszystkich sił. W wojsku panuje ciężka i surowa atmosfera, która zagęszcza się, kiedy okazuje się, że jeden z dowódców to tyran i brutal, który znajduje upodobanie w znęcaniu się nad słabszymi żołnierzami. Śmierć jednego z przyjaciół Georga jest niczym kropla, która przelewa czarę goryczy – żołnierze postanawiają wszcząć bunt, ale to tylko pogarsza całą sytuację.
Georg liczył, że za trzy miesiące spotka żonę, tymczasem okazuje się, że aby ją zobaczyć będzie musiał czekać kilka długich lat.

W tym samym czasie zraniona Kerstin zapomina powoli o Georgu. Znała go od roku, małżeństwem byli dopiero trzy miesiące, kiedy dostał wezwanie do wojska. Chociaż z początku jego wspomnienie jest bardzo wyraźne i bolesne, z czasem blaknie i odsuwa się na bok. Już nie czeka na jego listy z zapartym tchem, nie myśli o jego powrocie. A kiedy w jej życiu pojawia się tajemnicza Viola, wszystko zaczyna się zmieniać. Z niewinnej i zdystansowanej przyjaźni wywiązuje się namiętny romans, w którego sidła Kerstin wpada niczym w potrzask. Ale nie wszystko jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Kiedy mija ich „miodowy miesiąc” Kerstin dostrzega kłamstwa i tajemnice ukochanej. Viola czasem znika bez słowa, nie mam jej cały dzień albo nawet tydzień, jej tłumaczenia nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, co Kerstin w końcu dostrzega. Viola prowadzi drugie życie, które niesie zagrożenie nie tylko dla niej. Kiedy do domu wraca jej mąż, a związek z Violą się kończy, kobieta dostrzega, że jej życie nie ma sensu. Marzy, by cofnąć czas, by mąż nie wracał, by bardziej ufała Violi. Nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi…

hotel1

Marie Bennet napisała powieść z rozmachem; o wojnie, miłości, zakazanej namiętności, buncie, zdradzie, gniewie, sile przyjaźni i wojennej Szwecji. Dwoje głównych bohaterów – małżeństwo – musi stawić czoła swojej przeszłości; Georg jest zmuszony by rozliczyć się z tym, co stało się w obozie, Kerstin musi zapomnieć o Violi. Nie wszystko okazuje się jednak tak łatwe, jak na to wygląda – życie lubi komplikować nasze sprawy całkiem nieoczekiwanie. Dlatego z biegiem czasu pojawia się coraz więcej wątków, konfliktów, bohaterów, którzy z czasem nabierają znaczenia, niedokończonych spraw.
Związek Violi i Kerstin pokazuje tę ciemniejszą stronę miłości – nie tylko kłamstwa i znużenie partnerem, ale też zazdrość, podejrzenia, chorobliwą żądzę posiadania ukochanej osoby na wyłączność. To uczucia bardzo żywo, dynamicznie i realistycznie oddane, które pokazują, że miłość potrafi uskrzydlić, ale często też upadla.
Przyznam szczerze, że głównej bohaterki nie polubiłam już w momencie, kiedy po raz pierwszy padło jej imię. Czułam, że coś z nią będzie nie tak, ale starałam się być wyrozumiała. O ile z początku potrafiłam ją zrozumieć i jej współczuć, tak w miarę posuwania się akcji do przodu narastała we mnie złość i irytacja spowodowana jej czynami. Zupełnie inne odczucia towarzyszyły mi, kiedy pojawiały się rozdziały o Georgu – te czytałam z wypiekami, śledząc uważnie każdy jego ruch. Bo Georg to bohater bardzo żywy i ludzki – popełnia błędy, cechuje go młodzieńca naiwność i idealizowanie otaczających go osób, gniew, nierozsądność, czasem tchórzostwo, płochliwość, niecierpliwość, ale właśnie te wszystkie cechy sprawiają, że wydaje się prawdziwy. Bardzo interesująca jest też zmiana, która dokonuje się w nim, kiedy w końcu wychodzi na wolność – zmienia się nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim wnętrze.
Najciekawszym wątkiem okazała się dla mnie żądza zemsty, która nie musi mieć wyraźnie wyznaczonych granic – jak w przypadku Georga. Ten latami marzył, by Cedrenius, dowódca z wojska, odpowiedział za to, co zrobił, ale nigdy nie myślał o losie, który powinien go spotkać – w przeciwieństwie do innych postaci.

„Hotel Angleterre” to bardzo ciekawa powieść, która porusza mnóstwo wciąż aktualnych wątków. Autorka doskonale oddała klimat neutralnego kraju, który zmienia się jednak pod wpływem wojny. Chociaż książka jest bardzo treściwa, czyta się ją z lekkością, a przyjemność towarzysząca lekturze wynagradza upływ czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s