Wrześniowe zapowiedzi

Wrzesień to ostatni miesiąc, w którym możemy cieszyć się jeszcze paroma dniami lata. Dlatego warto wykorzystać ten czas na czytanie świetnych lektur – tym bardziej, że wychodzą same cudowności. Zobaczcie, co dla Was przygotowałam:
Knausgard_Jesien_m
12

1. Karl Ove Knausgard „Jesień”
Literacki wojownik w zupełnie nowym obliczu – kochającego ojca, czułego męża, ale przede wszystkim pogodzonego z życiem i cieszącego się każdą chwilą człowieka. „Jesień” miałam już okazję przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego, dlatego odsyłam Was do mojej recenzji: https://niebieskapapuzka.wordpress.com/2016/08/30/nowe-oblicze-literackiego-wojownika/
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 1 września 2016 r.
Cena: 34,90 zł

2. Richard Flanagan „Księga ryb Williama Goulda”
Dawno, dawno temu, gdy Ziemia była wciąż młoda, a ryby w morzu i wszelkie stworzenia na lądzie nie były jeszcze zagrożone wyginięciem, mężczyzna o nazwisku William Buelow Gould został skazany na dożywocie w najstraszniejszej kolonii karnej Imperium Brytyjskiego. Wysepka Sary, zapomniana przez Boga część Ziemi van Diemena, stała się dla niego całym światem. Pewnego dnia więzienny lekarz zleca Gouldowi sporządzenie albumu z rysunkami ryb, zamieszkującymi okoliczne wody.
Księga rybWilliama Goulda to szczytowe osiągnięcie Richarda Flanagana, któremu patronują najwybitniejsi twórcy w historii literatury, od Cervantesa, Flauberta, po Melville’a i Conrada. To powieść, która jest epicką historią XIX-wiecznej Tasmanii i Australii, a jednocześnie współczesną bajką, horrorem i wzruszającą opowieścią o miłości. A najbardziej nieprawdopodobne jest to, że William Buelow Gould istniał naprawdę.
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 1 września 2016 r.
Cena: 42,90 zł

3. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 5 września 2016 r.
Cena: 34,90 zł

345

4. Elisabeth Hermann „Śnieżny wędrowiec”
Kolejna książka Elisabeth Hermann – autorki „Wioski morderców”.
Ktoś porywa małego chłopca. Prowadzone w tej sprawie śledztwo utknęło w martwym punkcie. Cztery lata później w lesie znaleziono ludzki szkielet. Posterunkowa Sanela Beara ma przekazać ojcu chłopca straszną wiadomość. Jednak spotkanie z przystojnym Darko Tudorem, który pracuje w leśnej stacji badawczej zajmującej się życiem wilków, rodzi w niej wątpliwości. Czy to rzeczywiście było porwanie? Niestety, wszystkie osoby związane z tą sprawą milczą. Beara dochodzi do wniosku, że tylko w jeden sposób może dojść do prawdy: pod przybraną postacią zatrudnia się w willi zamożnej rodziny Reinartzów, w której matka porwanego chłopca pracowała wcześniej jako pomoc domowa…
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 6 września 2016 r.
Cena: 39,90 zł

5. Jan Sztaudygner „Puch ostu”
Tom Puch ostu to zbiór tych drobiazgów, które traktują o życiu i o miłości, z ironią, wzruszeniem, dowcipem, czasem sarkazmem. Pośród tych kilkuset „piórek”, jak mawiał o swoich fraszkach, nie sposób znaleźć takiej, która nie trafiałaby w rzeczy sedno.
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 8 września 2016 r.

6. Jurgen Thorwald „Pacjenci”
Bohaterami Thorwalda są pacjenci, w których leczeniu po raz pierwszy posłużono się sztuczną nerką, sztucznymi zastawkami serca czy sercem z tworzywa sztucznego. To powściągliwa i surowa w formie reportażowa opowieść o bohaterach pierwszych na świecie udanych przeszczepów organów. Autor przedstawia określone problemy z perspektywy ludzi, w których egzystencję wpisana została nieuleczalna choroba. Jest to próba niemal fotograficznego zrekonstruowania historii konkretnych przypadków. Głos oddaje samym bohaterom – pacjentom, ich rodzinom, lekarzom…
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 8 września 2016 r.

67dziennik.z.podrozy

7. Laline Paull „Rój”
Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko… Żarliwa i – wszystkim poza Królową – bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw…
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 13 września 2016 r.
Cena: 36,00 zł

8. Filip Springer „Miasto archipelag”
Filip Springer przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk do Wałbrzycha, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.
Wydawnictwo: Karakter
Data premiery: 15 września 2016 r.
Cena: 49,00 zł

9. John Steinbeck „Dziennik z Podróży do Rosji”
Tuż po opadnięciu żelaznej kurtyny, John Steinbeck, wówczas laureat Nagrody Pulitzera, oraz znany fotograf wojenny Robert Capa podjęli śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego z zamiarem napisania reportażu dla gazety „New York Herald Tribune”. Sławni podróżnicy mieli rzadką okazję odwiedzenia nie tylko Moskwy i Stalingradu, lecz także ukraińskich wsi oraz Gruzji. Okrzyknięty przez recenzentów New York Timesa „znakomitym” tuż po jego wydaniu w 1948 roku, „Dziennik z podróży do Rosji” przedstawia kwintesencję tej wyprawy i pozostaje niezwykłym pamiętnikiem oraz unikatowym dokumentem historycznym.
Steinbeck i Capa zarejestrowali rzeczywistość życia robotników pracujących w fabrykach, urzędników państwowych oraz chłopów – społeczeństwa, które wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej. Na tym tle dostajemy wgląd w życie dwóch wybitnych artystów u szczytu mocy twórczych, realizujących wewnętrzną potrzebę dokumentowania kondycji ludzkiej.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 20 września 2016 r.
Cena: 34,00 zł

8910

10. Aneta Prymaka-Oniszk „Bieżeństwo 1915”
Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.
Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 21 września 2016 r.
Cena: 44,90 zł

11. Ziauddin Sardan „Mekka. Święte miasto”
Jeden z najbardziej znanych współczesnych islamskich intelektualistów prezentuje niezwykłe spojrzenie nie tylko na duchowy wymiar Mekki, wywoływane przez nią namiętności, ekstazę i tęsknoty, ale także na napięcie między dziedzictwem a nowoczesnością, które jest charakterystycznym elementem historii tego miasta. Odsłania jego kolejne wymiary i przygląda się niezwykłej fascynacji, jaką Mekka przez wieki budziła w wyobraźni ludzi Zachodu.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 28 września 2016 r.
Cena: 54,90 zł

12. Michel Houellebecq „Interwencje 2”
Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności. Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować?
Interwencje 2 to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Prowokujące, prześmiewcze, ale też te bardziej rzeczowe, cierpliwie analizujące. Filozoficzne. Zawsze błyskotliwe, często kontrowersyjne, inspirujące do przemyśleń.
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 29 września 2016 r.

13. Sylwia Kubryńska „Biurwa”
Co prawda nie czytałam nic Sylwii Kubryńskiej, ale zdarza mi się czytać jej bloga, który jest bardzo świetny, trafny i – jakby nie patrzeć – ostry. Jej „Biurwa” zapowiada się ciekawie. Zresztą sami zobaczcie:
Zaczęło się od ufarbowania długich włosów na rudo. Potem była trwała. Potem znów farbowanie. Potem cięcie. Kolejne ciecie i kolejna farba. Cięcie. Farba. Cięcie. Farba. Coraz krótsze cięcie. Coraz jaskrawsza farba.
Aż wreszcie powiedziałam wczoraj po południu, po pięciu latach pracy, po tygodniu uspokajania się winem, po miesiącu nierozmawiania z dzieckiem, powiedziałam do tej miłej pani fryzjerki:
– Proszę obciąć mi głowę.
Wydawnictwo: Czwarta strona
Data premiery: 28.09.2016 r.

14. Czternastą zaproponowaną przeze mnie propozycją wrześniową będzie… najnowsza powiOkładka Senności_fragmentu Śladóweść Jakuba Małeckiego! „Ślady”, bo właśnie o tym mowa ukaże się w księgarniach 28 września, a ja, dzięki uprzejmości wydawnictwa SQN, będę miała okazję ją przeczytać i zrecenzować!
Od razu mówię, że okładka przeze mnie zamieszczona nie jest okładką „Śladów” to niespodzianka dla Was! Wydawnictwo i Autor postanowili udostępnić nam linki do darmowego tekstu, promującego ślady: http://www.publio.pl/sennosc-jakub-malecki,p147110.html
A dla tych, k
tórzy nie przepadają za czytnikami mamy wersję pdf: http://wsqn.pl/sennosc_fragment_sladow.pdf

Udanej lektury!

A teraz w komentarzach wszystko ładnie mi napiszcie – co Was zainteresowało, a co nie, co chcecie upolować i przede wszystkim – jak Wam się podoba „Senność”? 😀

*Wszystkie okładki i skróty fabuł pochodzą ze stron wydawnictw.

10 uwag do wpisu “Wrześniowe zapowiedzi

  1. O widzisz, do Knausgarda zostałam dopiero przekonana, więc w niedługim czasie postaram się zabrać za „Walkę”. Mogłam jeszcze umieścić Flanagana, ale chyba tego nie zrobiłam dlatego, że starsze wydanie patrzy na mnie z półki z wyrzutem. I o ile starsze wydanie bardzo mi się podoba, to nowe też jest cudowne!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Wrześniowe nowości są naprawdę kuszące! Widzę, że w dużej mierze nasze gusta się pokrywają, bo sama chętnie zapolowałabym na co najmniej połowę Twojej listy, ale najbardziej czekam chyba na nową książkę Małeckiego!

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s