Marcowe zapowiedzi

Wybrałam dla Was dziesięć niesamowitych książek na marzec – tym razem będzie poważnie i refleksyjnie, ale nie mniej literacko i fantastycznie! Dominują pozycje Wydawnictwa Czarnego i Marginesów, ale czy jest w tym coś dziwnego? 🙂 Jako że nie jestem w stanie przedstawić wszystkich marcowych propozycji, jestem ciekawa co z tej listy i z poza niej spodobało się Wam. Pochwalcie się w komentarzach!

d6239955573adffd0ca53e4ec4ab651c_fullpisaniulica-mnie-wola-zyciorysy-z-limy-b-iext31686373

1.Już drugiego marca ukaże się zbiór opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego „Brzydki człowiek i inne opowiadania” – czyli rzecz o koneserze sztuki zamkniętym w sycylijskiej samotni, chorej kobiecie z rozpaczy nawiązującej romans czy spikerze radiowym, który przekracza granice między rozumem a wyobraźnią. Opowiadania o postaciach autentycznych, mające swoje źródło w fascynacjach, ale też przeżyciach i zasłyszanych historiach.
Niech czytelnik wejdzie ze mną tam, gdzie sam chciałem być choć przez chwilę. Do neogotyckiego zameczku Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze, do pokoiku pięknej kierowniczki poczty w zapadłej wsi na Wileńszczyźnie, do olsztyńskiego teatru, gdzie wielki Thomas Mann wygłosił odczyt, którego nigdy nie wygłosił. A także na podwórko mojego dzieciństwa przy ulicy Sienkiewicza w Olsztynku oraz do wnętrza wielu innych domów i ludzi.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 2 marca 2016 r.
Cena: 37,90 zł

2. Indonezja to jeden z najbardziej fascynujących, a zarazem z najmniej znanych krajów na świecie – mozaika języków, ludzi, tradycji, azjatycki tygrys, ale co więcej? O tym chce nam opowiedzieć Elizabeth Pisani w „Indonezji itd. Studium nieprawdopodobnego narodu”.Autorka przez blisko 25 latach prowadziła w Indonezji badania dotyczące epidemii HIV. Rozmawiała z ulicznymi sprzedawcami, transseksualistami, władzą i elitami kraju. Dotarła do miejsc, o których nam się nie śniło – do miejsc, w których wciąż wróży się z wnętrzności ptaków, czy pije herbatkę w towarzystwie zmarłego…
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 2 marca 2016
Cena: 44,90 zł

3. Kolejną ciekawą pozycją w serii „Reportaż” Wydawnictwa Czarnego jest książka „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy”. O mieście kontrastów – bogatym i biednym, mieście szklanych wieżowców i rozwalających się domów, o szybkich samochodach i biedzie, o niebezpieczeństwie, o dzieciach pracujących na ulicach, tych, których od lat „woła ulica” i o tym, jak ciężko jest rozpocząć nowe życie, kiedy jest się dla każdego niewidocznym opowiada Beata Szady.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 9 marca 2016 r.
Cena: 39,90 zł

fec7f89ef80312dfe5c9c7124de6bff1_fulldehliKidd_Podroze z owocem granatu_m

4. Do rąk sympatyków Tove Jansson trafi kolejna pozycja poświęcona fińskiej autorce – „Listy Tove Jansson” – do rodziny, przyjaciół, ukochanych, między innymi do Tuulikki Pierila, z którą spędziła czterdzieści lat życia. A że Tove kochała pisać listy i pisała je przez całe życie, często ozdabiając swoimi rysunkami, mówi się, że napisała jakieś sto tysięcy listów. Listy pokazują ją jako młodą dziewczyną, podróżniczkę, zmęczoną sławą pisarkę i malarkę. Zawsze jest sobą – czasem zmęczoną „Muminkami”, melancholijną, ale też szczęśliwą, dowcipną i błyskotliwą.
Bogato ilustrowany zbiór, który na pewno zachwyci nie tylko miłośników Tove, ale i wszystkich kochających literaturę.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 16 marca 2016 r.
Cena: 49,90 zł

5. Obok reportażu o Indonezji pojawia się również pozycja poświęcona Delhi – stolicy miliarderów i biurokratów, handlarzy narkotyków i przedsiębiorców, mieszkańców slumsów i pracowników korporacji. Delhi – symbolowi transformacji, jednemu z najszybciej rozwijających się miast. Delhi – będącego ilustracją, a zarazem błyskotliwą analizą rozwoju i przyszłości globalnego kapitalizmu.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 16 marca 2016 r.
Cena: 49,90 zł

6. Najbardziej osobista w dorobku pisarskim Sue Monk Kidd – „Podróże z owocem granatu” będzie mogła dołączyć do Waszej kolekcji również w marcu! To niesamowity pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, niczym współczesnej Demeter i Persefony, ich problemów, trosk, radości, zapisku ich podróży po Starym Kontynencie, pełną zmysłowych, lirycznych opisów.
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 17 marca 2016 r.
Cena: 39,90 zł

10040183604f5490d414c1ab753fe83288ec71d35_fullrewizja

7. „Hotel New Hampshire” Johna Irvinga to kolejna marcowa pozycja! Klasyczny przykład tzw. „czarnej komedii”, przesyconej erotyzmem, pokazującą, że „życie jest na serio, sztuka dla frajdy”. Pierwsze skrzypce w powieści grają członkowie rodziny Berrych, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem stworzenia dochodowego hotelu. Szukając odpowiedniego miejsca do realizacji projektu, a także własnego miejsca w życiu, co raz konfrontowani z niespodziewanymi tragediami, ludzie ci wikłają się w różne zwariowane sytuacje, które równie często wywołują u czytelnika salwy śmiechu, jak wyciskają mu z oczu łzy.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 17 marca 2016 r.
Cena: 44,00 zł

8. Miłośników serii EKO pewnie ucieszy wiadomość o najnowszej pozycji – mowa o „Czochrałem antarktycznego słonia”! Mikołaj Golachowski, autor, od czternastu lat pracuje w rejonach polarnych. Spędził w Antarktyce cztery sezony letnie i dwa zimowe, badając słonie morskie (oczywiście je czochrając), skupiając się na niezwykłych obyczajach seksualnych. Jest przewodnikiem turystycznych, a praca na statku daje mu okazję do bliskich spotkań z niedźwiedziami polarnymi, fokami, pingwinami i waleniami. To książka o spotkaniach z dzikimi zwierzętami, o pierwszych zdobywcach rejonów polarnych, o plemionach, ich obyczajach i kontakcie z białym człowiekiem, a także o najsmutniejszym dzieciństwie pewnego słodkiego puchatego ptaka, pochwodzioba.
Do tego redaktor Adam Pluszka na swoim facebookowym profilu gorąco zachęca: Za dwa tygodnie te tłuste 512 stron – dwadzieścia trzy arkusze wydawnicze oraz mniej więcej wpizdu zdjęć – świetnych przygód (roczny pobyt na stacji im. Arctowskiego), trafnych porównań (jądra wala biskajskiego są wielkości i tak dalej) oraz kilku brzydkich wyrazów trafią do druku.
Łatwo nie było (wyduszanie z autora kolejnych rozdziałów, gdy mam serce z marcepana, wymagało spinania pośladów), ale było warto. Sami zresztą zobaczycie – całkiem niebawem, za miesiąc, na rynek trafi „Czochrałem antarktycznego słonia” Golachowskiego.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 30 marca 2016 r.

9. Podobno w marcu dalej będzie trzymał w uścisku całą Polskę Mróz, bowiem pojawia się „Rewizja”, czyli kontynuacja „Kasacji” i „Zaginięcia”! O Mrozie chyba nie trzeba opowiadać, więc pozwolę, aby jego fenomen sam się obronił.
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 30 marca 2016 r.

10. Wydawnictwo Stara Szkoła planuje też na marzec wydanie „Szczekuszek” Vaclava Havla. Czyż nie zapowiada się cudowny miesiąc?

Reklamy

5 uwag do wpisu “Marcowe zapowiedzi

  1. Z tego co wymieniłaś, planuję nabyć „Indonezję itd”, „Ulica mnie woła” i „Listy…”. Planuję też „Księgę zachwytów” Springera.
    Dalej już nie patrzę, bo bym zbankrutowała. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s