Lutowe zapowiedzi

Co ciekawego ukaże się w lutym? Co opłaca się kupić, a na czym warto zawiesić oko? Jakie tytuły powinny znaleźć się na waszej półce? Na jakie pozycji wyciągać już ukryte zaskórniaki? A może potrzebujecie prezentu i buszując wśród nowości wydawniczych jeszcze nic nie znaleźliście?
Oto moje TOP 9 nowości wydawniczych w miesiącu lutym. Które z nich się Wam podobają? Planujecie coś kupić?
Zapraszam serdecznie do dzielenia się opiniami w komentarzach! 🙂

123

1. Paul Theroux, autor „Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu” powraca na swój ukochany kontynent, aby zobaczyć jak on i Afryka się zmienili. Tym razem swoją podróż rozpoczyna od Kapsztadu, kończąc ją w Angoli. Jak zwykle są rozczarowania i zachwyty, a całość oplata zasadnicze pytanie: co ja tutaj robię?
Bardzo żywy, dosadny, zabawny i sugestywny opis Czarnego Kontynentu, miejsc wymazanych z przewodników turystycznych.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 3 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

2. W „Zawsze nie ma nigdy” Pilch wraca do wiślańskich i krakowskich czasów – do studiów i swojej pracy w „Tygodniku Powszechnym”, wyprowadzki do Warszawy, gdzie najważniejszym bohaterem jego powieści są biurkowe akcesoria – pudła, pudełka, ołówki, kartki, czy samo biurko.Ewelina Piotrowiak wydobywa z Pilcha jego gorzką intymność, pytając o rzeczy błahe i ważne, zagadując o filozofię i wydarzenia aktualne, pozwalając przesiąknąć swojemu wywiadowi miłością do literatury, pisania, czytania.Książka okazuje się być też prawdziwą gratką dla fanów Pilchowskiej prozy, bowiem zostało w niej zamieszczone kilka nieopublikowanych nigdzie wcześniej fotografii – z dzieciństwa, ze studiów, wreszcie z czasów dorastania. A na okładce… pilnie studiujący okładkę „Przeglądu Sportowego” młody Jerzy 🙂
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 4 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

3. Wreszcie w lutym do rąk wielbicieli Donny Tartt powraca nowe, piękne wydanie „Małego Przyjaciela” – powieści o niebezpiecznej żądzy zemsty, ogromnej tragedii, która przydarzyła się pewnej rodzinie i niesamowitej przyjaźni. Kiedy mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie, Harriet jest jeszcze niemowlakiem. To jednak nie przeszkadza jej, aby w dwanaście lat po śmierci brata rozpocząć śledztwo na własną rękę, korzystając z wiedzy z książek przygodowych, mając do pomocy najlepszego przyjaciela. Czy Harriet uda się scalić rodzinę, którą tajemnicza śmierć Robina rozbiła na tysiąc małych kawałków?
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 8 lutego 2016 r.
Cena: 54,90 zł.

456

4. Jak naprawdę wygląda przeprawa Syryjczyków przez morze do upragnionej Europy – do Włoch, a później, być może, dalej? Jak wygląda wolność, o której marzą i czym jest wyprawa, która dla niejednych już skończyła się śmiercią?
Dowieść tego próbują czeski fotograf Stanislav Krupař i niemiecki reporter Wolfgang Bauer, którzy postanowili przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Zmienili tożsamość, zaufali przemytnikom i przyłączyli się do Syryjczyków.
Przez morze” pokazuje prawdziwych ludzi, nie kolejne liczby w statystykach. Syryjczyków, z których każdy ma inną historię. To również opowieść o wspólnocie, która tworzy się, kiedy przyświeca jej jeden cel – wolność. Książka Bauera to apel do Europy, aby dostrzegła najbardziej potrzebujących.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 10 lutego 2016 r.
Cena: 34,90 zł.

5. „Dla mieszkańców Amazonii różowe delfiny to „boto”, zmiennokształtni, którzy pod ludzką postacią wychodzą z wody, aby uwieść człowieka i zaprowadzić go do Encante, podwodnego świata cudów. Naukowcy nazywają je Inia geoffrensis i wywodzą ich początki z pradawnego gatunku uzębionych waleni, którego korzenie sięgają około piętnastu milionów lat wstecz. Jedno, co wiadomo na pewno, to najmniej zbadany gatunek delfinów na świecie.
W Podróży różowych delfinów przeplatają się ze sobą starożytne mity i współczesna nauka. Sy Montgomery – poetka, przyrodniczka i Indiana Jones w jednej osobie – śledzi historyczną i naturalną przeszłość delfinów, bada ich obecne środowisko i zastanawia się, jaki los czeka te niezwykłe ssaki, jeśli człowiek nie przestanie na masową skalę wycinać lasów deszczowych. Nie waha się przy tym wspinać na trzydziestometrowe drzewa, kąpać w wodzie, w której roi się od piranii, zażyć ayahuaski, bardzo silnego halucynogenu, dzięki któremu szamani porozumiewają się z delfinami, ani sterczeć na słońcu kilkanaście godzin tylko po to, żeby zobaczyć skrawek płetwy grzbietowej.” – nie potrafiłabym lepiej oddać słów zachęty do przeczytania „Podróży różowych delfinów”, niż zrobiło to Wydawnictwo Marginesy. 😉
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 10 lutego 2016r.
Cena: 31,90 zł.

6. To w Afganistanie ścierają się interesy światowych potęg. To Afganistan doprowadził do rozpadu ZSRR. Wreszcie to Afganistan wystawił na szwank reputację USA – najpotężniejszego światowego mocarstwa. Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem. To obcy zrobili z Afganistanu akademię terroru, nie oni sami. „Modlitwa o deszcz” Jagielskiego przybliża nas do zrozumienia fenomenu tego dziwnego, a jakże fascynującego i przyprawiającego o gęsią skórkę kraju.
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 15 lutego 2016 r.
Cena: 44,90 zł.

789

7. Zdecydowanie warto przyjrzeć się też kolejnej pozycji wydanej przez Wydawnictwo Marginesy – „Shantaram” – czytelniczemu Świętemu Graalowi, historii pewnego Australijczyka, który porzucony przez żonę pocieszenie znalazł w heroinie i coraz to śmielszych przestępstwach (przez media zwany rabusiem-dżentelmenem), który w końcu za swoje występki trafił to więzienia, ale… uciekł z niego, kierując się w stronę Indii, które miały być tylko przystankiem w długotrwałej podróży. „Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Poznał Karlę – tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia.”.
Niektóre historie z mojego życia opisane są tak, jak się wydarzyły, a inne to wymyślona narracja, jedynie zaczerpnięta z moich doświadczeń.
Mężczyźni dziękowali także za to, że napisałem rzecz o miłości. Żołnierze, gliniarze, motocykliści, strażnicy więzienni, więźniowie odsiadujący wyroki i pracownicy ochrony, wszyscy pisali do mnie, dziękując za to, że opisałem twardego faceta, który szaleje z miłości”.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 17 lutego 2016 r.
Cena: 47, 90 zł.

8. Absorbującą powieścią może okazać się też „Klaśnięcie jednej dłoni”, za które Richard Flanagan, autor „Ścieżek Północy” w 2014 roku otrzymał nagrodę Bookera:
„Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.”
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 18 lutego 2016 r.
Cena: 39,90 zł.

9. „Anglia, schyłek XIX wieku. W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie… „. „Muskając aksamit” to niesamowita historia o poszukiwaniu miłości, szczęścia i własnej tożsamości, a wszystko to otulone miękkim płaszczem uszytym z historii, kiedy to autorka przedstawia panoramę społeczną epoki, mentalność ludzi, kulturę i zwyczaje.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 18 lutego 2016 r.
Cena: 42,00 zł.

Wpadło Wam coś w oko?

33 uwagi do wpisu “Lutowe zapowiedzi

   • Ja też nie, i chyba nie zdobędę, podobała mi się druga część dziennika http://wp.me/p59KuC-89 moim zdaniem warta uwagi, ale biorąc pod wzgląd panującą modę na wywiady rzeki, boję się, że to humbug, tak jak dziennik Astrid Lindgren… Zwłaszcza w świetle ostatniej książki Pilcha…

    Polubione przez 1 osoba

   • „Obecnie baaardzo mało czytam beletrystyki, chyba, że dostanę, i nie żałuję tej decyzji.” 🙂 Ogólnie spodziewam się, że czytasz bardzo dużo, w końcu prowadzisz świetnego bloga 🙂

    Polubienie

   • Aaa widzisz, szkoda mi czasu, albo go nie starcza, więc wybieram, to na czym się znam. I co mnie interesuje. Poza tym, książka to teraz machina marketingowa, wiele jest humbugów, niestety, coraz to więcej, jestem ciekawa, co z tego zostanie za sto, dwieście, trzysta lat. Oczywiście, zdarzają się dobre i bardzo dobre książki. Cenzura nie przebiega wedle określenia beletrystyka zła, książka (popularno)naukowa dobra. Bo wiele jest przekłamywań, i nierzetelnej literatury (popularno) czy naukowej. Dzięki za ciepłe słowa. Mam pytanie, przy okazji. Z czego wynika to, że nie komentujesz/ nie udzielasz się na moim blogu? 🙂

    Polubione przez 1 osoba

   • A wiesz, z wielu czynników – tutaj miałam sesję i zaniedbałam wszystkie znajome blogi, ale też głównie z tego, że większości książek nie znam, to też wolę nic głupiego nie pisać… ale obiecuję poprawę, teraz oprócz czytania będę się starała zostawić po sobie jakiś ślad 🙂
    Co do tego co napisałaś wcześniej – zgadzam się. Z czasem jest ciężko, jak się go ma, to wiadomo, że wybiera się lektury pod siebie. Czasami jestem zła, że poświęciłam czas książce, która mnie nie zachwyciła, ale z drugiej strony dzięki temu wyrobiłam sobie opinię. 🙂

    Polubienie

   • Ale przecież ja nie piszę tylko o książkach, a raczej o nich samych piszę bardzo rzadko (w sensie np recenzji) są takie np wpisy jak ten o lekcji anatomii przez wieki, ale to także część tematu,fascynującego, ale część. Polecam uwadze: http://wp.me/p59KuC-rL O nie tak znowu zacofanym średniowieczu: http://wp.me/p59KuC-oV O niezapomnianej a jednak zapomnianej Camile: http://wp.me/p59KuC-4 i Szymborskiej: http://wp.me/p59KuC-uC poza tym wiele o muzyce: http://wp.me/p59KuC-5W zresztą, co ja będę pisać. I podawać, gość się. Moim zdaniem koniecznym jest przeczytać wiele złych książek, a z drugiej strony po prostu nauczyć się w jaki sposób kupować, i w pewnym momencie pocieszanie się, (nie mówię, że Ty to robisz, ale ja tak miałam), że dzięki temu wyrobiłam sobie opinię, było tylko właściwie tym.

    Polubione przez 1 osoba

   • Tak wiem i tym bardziej sobie to cenię! O książkach jest teraz mnóstwo blogów, w tym choćby ten mój, a na inne, ciekawe tematy ciężko znaleźć coś bardzo dobrego. Dziękuję Ci za podesłane linki, już spoglądam! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s