Styczniowe zapowiedzi

Styczeń jeszcze porządnie się nie rozpoczął, ale powoli, powoli się rozpędza, dlatego warto jak najszybciej zorientować się w literackich planach – wydawniczych, a co za tym idzie – swoich. Co ciekawego ukaże się w styczniu? Na jakie książki powinniśmy szykować miejsce w swojej biblioteczce? Które mogą okazać się kompletną literacką klapą?
Wertowanie stron wszystkich wydawnictw polskich może być męczące, dlatego dzięki tej serii chciałabym oszczędzić Wam tego problemu. Obiecuję, że nic ciekawego nie umknie Waszej uwadze. Do dzieła!

brodskikalickairving

1. Josif Brodski „Pochwała nudy”
Brodski, który zmusza do zmiany poglądów i przemyślenia swojej postawy. Brodski, który odsłania oblicze buntownika, który chociaż jest przez życie zraniony, kocha je do szaleństwa. Brodski, który przekazuje światu swój duchowy testament, dzieląc się bardzo osobistymi rozważaniami na temat kultury, sztuki, Marka Auerliusza, rosyjskiego szpiega Kima Philby, czy swojej podróży do Brazylii.
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 4 stycznia
Cena: 39.90 zł

2. Manula Kalicja „Dziewczyna z Kabaretu”
Akcja „Dziewczyny z kabaretu” dzieje się w Warszawie, chwilę po wybuchu II wojny. Irena Górecka to tancerka, która pewnego razu decyduje się na ucieczkę z bombardowanej stolicy ze swoim sąsiadem – Witoldem Kiersnowskim – i jego kierowcą. Witold przewozi bardzo cenny autoportret Rembrandta, jednak podczas drogi wraz z szoferem giną. Irena pozostaje sama z arcydziełem i… żydowskim chłopcem, którego znajduje. Od teraz grozi jej podwójne niebezpieczeństwo.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 7 stycznia
Cena: 36,00 zł

3. John Irving „Aleja Tajemnic”
John Irving twierdzi, że pociągają go bohaterowie, którzy znają przyszłość, a przynajmniej tak twierdzą. W „Alei Tajemnic” opowiada historię Juana Diego, którego młodsza siostra, Lupe, uważa, że zna przyszłość swoją i swojego brata. Po latach Juan Diego ma wyruszyć w podróż na Filipiny, gdzie towarzyszyć będą mu sny i wspomnienia z dzieciństwa. Jak potoczą się losy chłopca, kiedy przeszłość zetknie się z przyszłością?
Powieści Irvinga to kroniki zapowiedzianych katastrof, fatalistyczne niczym antyczna tragedia. Tyle że Irving jest fatalistą z komediowym temperamentem. Uczynił więc „Aleję tajemnic” tragikomedią rozdartą między wiarą w przeznaczenie a wiarą w cud. Uwaga specjalna dla katolików: czytajcie bez uprzedzeń. – Piotr Kofta
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 12 stycznia
Cena: 42,00 zł

lipinskitoveginekolodzy-b-iext30988720

4. Piotr Lipiński „Bicia nie trzeba było ich uczyć”
Antybohaterem reportażu Piotra Lipińskiego jest Adam Humer – wicedyrektor Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który prowadził postępowania przeciw podziemiu. Kat, który nie tylko torturował i bił, ale posłał na śmierć setki osób czy może ofiara błędnej ideologii i systemu?
Dość trudno precyzyjnie powiedzieć, czym jest ta książka. Na pewno nie jest to bowiem pełna naukowa biografia Adama Humera. Nie jest to jednak także tylko dziennikarski reportaż z procesu jednego ze „zwyczajnych zbrodniarzy w mundurze”. Nie jest to wreszcie swoista autorska próba Piotra Lipińskiego „rozliczenia się” z pisania o stalinizmie w Polsce, której to tematyce poświęcił wiele swoich tekstów. Wszelako na pewno jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla każdego z „peerelistów”, ale także dla tych wszystkich osób, które nie tylko chcą wiedzieć, jak było, ale także spróbować zrozumieć, dlaczego tak było, co w żadnym razie nie musi oznaczać rozgrzeszania zbrodniarzy, ani tym bardziej wybaczania im win w cudzym imieniu. – profesor Jerzy Eisler.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 13 stycznia
Cena 39,90 zł

5. Tove Jansson „Córka rzeźbiarza”
Czytelnicy Marginesów od 13 stycznia będą mieli okazję poznać Tove Jansson, mamę Muminków, z zupełnie innej strony. „Córka rzeźbiarza” to zbiór opowiadań, w których pisarka, nie ukrywając już prawdziwych postaci pod imionami muminków opowiada o wspaniałym domu, kochającej rodzinie, wielkiej miłości, która między nimi panowała i niezapomnianych przygodach. O mężczyźnie i kobiecie, matce, ojcu i córce. To pierwsza książka Tove Jansson przeznaczona dla dorosłych – bez rysunkowych postaci i muminkowych metafor.
Byłoby błędem doszukiwać się w „Córce rzeźbiarza” biograficznego klucza do Muminków. To zupełnie inna proza. Tove Jansson, spełniona pisarka, powraca tu do własnego dzieciństwa i otula je dojrzałym, szczęśliwym spojrzeniem. Cudowna książka! – Piotr Paziński
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13 stycznia
Cena: 32,90 zł.

6. Jürgen Thorwald „Ginekolodzy”
Zdecydowanie najbardziej kontrowersyjna książka Jürgena Thorwalda, która nie opowiada o świetnych latach i rozwoju ginekologii, a wszystkim co było przed i tym, co przyniosło przełom. Sam autor odważnie stwierdza, że „Ginekologami” wystąpił przeciw lekarzom. „Ginekolodzy” będą książką prowokacyjną. Opowiada ona o brutalności wielu lekarzy, ich wrogości do kobiet, kulcie macicy, któremu się oddawali, nawet jeśli kobieta musiała umrzeć z tego powodu.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13 stycznia
Cena: 44,90 zł

mercedesprzewieszeniekoziołek

7. Janusz Majewski „Czarny Mercedes”
Dla fanów kryminałów gratką z pewnością okaże się „Czarny Mercedes” Janusza Majewskiego, którego znamy już z ekranu. Majewski przedstawia czasy okupacji w Warszawie i Lwowie, a na jej tle zbrodnię popełnioną z miłości. Tęskniąc za Lwowem z czasów swojego dzieciństwa, reżyser powraca do niego na łamach książki, podążając za przygodami komisarza Rafała Króla, gdzie tajemnica goni tajemnicę, a zbrodnia przeplata się z namiętnością i tłumionymi instynktami. „Czarny Mercedes” ukazuje zaskakujące wojenne oblicze – getto z drogą restauracją, markowym szampanem i śpiewającą Wierą Gran.
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13 stycznia
Cena: 37,90 zł

8. Remigiusz Mróz „Przewieszenie”
O „Przewieszeniu” Remigiusza Mroza, czyli kontynuacji „Głośnej ekspozycji” chyba nie trzeba dużo mówić? Kolejna część przygód niepowtarzalnego komisarza Forsta i dziennikarki Olgi Szrebskiej.
Powieść Remigiusza Mroza to prawdziwy rollercoaster – od serii brutalnych morderstw aż do zaskakującego zakończenia. Nie zapomnicie. Polecam. – Vincent V. Severski
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 13 stycznia
Cena: 36,90 zł

9. Ryszard Koziołek „Dobrze się myśli literaturą”
Człowiek jest skazany na literaturę – to teza książki „Dobrze się myśli literaturą” – nawet w kontaktach z innymi ludźmi czy próbując wyjaśnić swoje myśli, poglądy. Swoimi esejami Ryszard Koziołek stara się przywrócić literaturze należne jej miejsce, ukazuje, że czytanie nie tylko ulepsza mowę, ale i myślenie.
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 20 stycznia
Cena: 39,90 zł

Zagubiony.autobushrabalostatnia_arystokratka

10. John Steinbeck „Zagubiony autobus”
Steinbeck, jeden z największych amerykańskich mistrzów pióra, opisuje podróż autobusem po Kalifornii, ludzi, których tam spotyka i ich historie – bo każdy ma coś do opowiedzenia. Charaktery ludzi okazują się często skrajne i zawsze różne od siebie – są chciwi i skąpi, piękni i brzydcy, mądrzy i głupi, marzycieli i tych przyziemnych.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 21 stycznia
Cena: 36,00 zł

11.  Aleksander Kaczorowski „Hrabal. Słodka apokalipsa”
Zdecydowanie największą uwagę przyciąga piękne wydanie najnowszej biografii Bohumila Hrabala – „Hrabal. Słodka Apokalipsa”. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich? Jak wpłynęły na niego książki, które czytał? Aleksander Kaczorowski rysuje nam portret podziwianego przez Havla i Kunderę twórcy wielkiej literatury, autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem” czy „Zbyt głośnej samotności” (przypominaj o mojej recenzji TUTAJ), wydawanego w drugim obiegu, na przemian nękanego i hołubionego przez komunistów, słodko-gorzkiego, o smutnym spojrzeniu amatora kobiecego piękna, stałego bywalca knajp, ale i melancholika pogrążonego w depresji po tajemniczej śmierci żony.
Aleksander Kaczorowski pięknie i przenikliwie zaklina w literaturę życie Bohumila Hrabala, bada uważnie ten niezwykły, niedefiniowalny splot realności z wyobraźnią. „Myślę, że to, co czytałem, sprawiło, że stałem się tym, kim jestem” – powiedział Hrabal. Po tej lekturze widzę jasno, jak książki Hrabala sprawiły, że stałam się tym, kim jestem. – Agnieszka Glińska
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 27 stycznia
Cena: 39,90 zł

12. Do rąk polskich czytelników powraca także kontynuacja  przezabawnej i inteligentnej „Ostatniej Arystokratki”  – „Arystokratka w Ukropie”. Jak potoczyły się losy Marii? Czy Józef jest dalej taki zrzędliwy? Dowiecie się już na dniach!
Przy okazji przypominam o mojej recenzji „Ostatniej Arystokratki” tym, którzy jeszcze nie zapoznali się z książką – KLIK

2 uwagi do wpisu “Styczniowe zapowiedzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s